Zidentyfikowanie i ocena relacji pomiędzy siłami napędowymi zmian w krajobrazie a typami przekształceń w obrębie każdego z analizowanych typów krajobrazu.

W kolejnym etapie każdy element, który uległ zmianie, zostanie scharakteryzowany przez typ transformacji w krajobrazie (zmiana jednego elementu w inny), a wynikiem tego etapu będzie klasyfikacja typów i podtypów zmian krajobrazu na obszarze badań. Intensywność zmian krajobrazowych zostanie opisana za pomocą wskaźnika zmian krajobrazu (LCI) (Krajewski i in., 2018). LCI będzie podstawą do wyznaczenia przedziału czasowego kluczowego dla zmian krajobrazowych, w którym powinny znaleźć się najważniejsze siły sprawcze. Kolejnym krokiem będzie identyfikacja jednostek krajobrazowych w każdym analizowanym okresie na podstawie najnowszej klasyfikacji typów i podtypów krajobrazu w Polsce przygotowanej na potrzeby audytu krajobrazowego (Chmielewski i in., 2015). Narzędzia ArcGIS będą rejestrowały zmiany powierzchni, kształtu i długości granic dla każdego typu i podtypu krajobrazu. Dla każdego typu krajobrazu zostaną przypisane najważniejsze przekształcenia krajobrazu.

Wyniki analiz zostaną zaprezentowane w ankietach w celu określenia tych sił sprawczych zmian krajobrazu (z katalogu sił opracowanego podczas badań wstępnych), które mogłyby mieć wpływ na każdy typ przekształceń krajobrazu. Ten etap badań będzie nadzorowany przez geografa społęczno-ekonomicznego. Każdy wielokąt reprezentujący zmiany w krajobrazie będzie opisany przez siły napędowe, które mogą bezpośrednio lub pośrednio stać za tymi zmianami. Metody ilościowe pokażą wpływ różnych grup sił sprawczych na dynamikę zmian krajobrazowych w każdym przedziale czasowym.